كوير شمس ايرانيان

خبر
اخبار مربوطه
دو شنبه 1392/01/26
عضویت 200 میلیون نفر در تعاونی‌های اعتباری/ فعالیت 3800 بانک تعاونی در اروپا
سازمان جهانی کار از فعالیت تعاونی های اعتباری در 20 کشور اروپایی و عضویت 181 میلیون نفر در این بانکها خبر داد و اعلام کرد: در 100 کشور دنیا، 200 میلیون نفر عضو تعاونی های اعتباری هستند.
 
 به گزارش خبرنگار مهر، سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود براساس کتابی که درباره تعاونی های مالی، شرط امنیت در مواقع بحران تالیف شده اعلام کرد: تعاونی های مالی بهتر از بانکهای متعلق به سرمایه گذاران بزرگ در طول بحران اقتصادی شانس بقا دارند.

این مطالعه که با عنوان مقاومت در رکود انجام شده قدرت تعاونی های مالی را در حفظ مشتری در مواقع بحران بسیار با ثبات تر و کارآمد تر از بانکهای سنتی بزرگ می داند. هم اکنون در 20 کشور اروپایی بانکهای تعاونی محلی حضور دارند و در فرانسه نیز بانکهای تعاونی 45 درصد از سهم بازار این کشور را در اختیار دارند.

این وضعیت در مورد تعاونی های مالی کشور هلند به میزان 40 درصد است. به صورت کلی 3 هزار و 874 بانک تعاونی محلی در اروپا دارای 181 میلیون مشتری هستند. هم اکنون تعاونی های اعتباری با 51 اتحادیه و 200 میلیون عضو در 100 کشور جهان حضور دارند.

اقدامات صورت گرفته از سوی شرکت ها و اتحادیه های تعاونی توانسته در زندگی فقیرترین مردم تاثیرات قابل توجهی داشته باشد. در اصل تعاونی های اعتباری برای خدمت به مردم با سطح درآمد پایین شکل گرفته اند. این وضعیت در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و در شمال آمریکا وجود دارد.

تعاونی های مالی و بانکهای سرمایه گذاری دارای مدل های کسب و کار متفاوتی از یکدیگر هستند به نحوی که در تعاونی ها کاربران هیچگونه مسئولیتی ندارند و اعضا بر اساس حق رای و سهمی که در تعاونی دارند می توانند در هیئت مدیره رای بدهند.

در قبل از بحران مالی در اروپا، تعاونی ها توانسته بودند امتیازات به مراتب بهتری نسبت به بانکهای متعلق به سرمایه گذاران کسب کنند. تعاونی ها توانسته اند از دارایی های خرد خود استفاده های بهتری داشته باشند. تا قبل از 2007 و وقوع بحران مالی در اروپا تعاونی های اعتباری توانسته بودند در 96 کشور جهان 177 میلیون عضو داشته باشند.

پس از بحران بانکی نیز تقریبا تمام بانک های تعاونی توانسته بودند شرایط ثبات خود را حفظ کنند. در حالی که بسیاری از بانکهای سنتی برای حفظ رتبه خود تلاش می کردند تعاونی ها سهم خود را در بازارهای مالی ارتقاء دادند.

دارایی های شرکت تعاونی نزد بانک های مرکزی از 2007 تا 2010 به میزان 10 درصد رشد داشته است، همچنین مشتریان این تعاونی ها به میزان 14 درصد بیشتر شده است، با این حال 7 درصد بانکهای تعاونی اروپا در طول دوره بحران با مشکل مواجه شدند.

ذخایر اتحادیه های اعتباری به میزان بیش از 14 درصد رشد یافته و صرفه جویی در اتحادیه های اعتباری از 1 درصد در سال 2008 به 15 درصد در 2009 و 7.3 درصد در 2010 رسید. وام های اعتباری اتحادیه ها اندکی در سال 2008 رشد داشته و سپس به مدت 2 سال این رشد به میزان 7.6 و 5.3 درصد ادامه یافت. تقریبا تمامی شاخص ها نشان می دهد تعاونی ها در حال رشد هستند.

سود بانکهای تعاونی در مقابل بانکهای سرمایه گذاری در فاصله سال های 2003 تا 2010 متفاوت بوده به نحوی که در این مدت بانکهای تعاونی 7.5 درصد و بانکهای سرمایه گذاری نیز 5.7 درصد بهبود بازده داشته اند. وقوع بحران بانکی تایید کرد که تعاونی های مالی با ثبات و ریسک گریز هستند.

با این حال، سازمان جهانی کار معتقد است سهم اقتصادی تعاونی های مالی اگرچه قابل توجه است اما اغلب کم ارزشگذاری شده و گاهی اوقات به طور کامل نادیده گرفته می شوند، در عین حال برخی از بزرگترین بانکهای جهان تعاونی اعتباری هستند که ایجاد کسب و کار و شغل را تضمین می کنند.

 
نويسندگان:
كد: 95
بازديد: 56
نظر: 0

تعداد بازديد : 56
ثبت نظر
نظرات:
كل: 0 قابل بازديد: 0 رد شده: 0 منتظر بازديد مدير: 0