كوير شمس ايرانيان

خبر
اخبار مربوطه
شنبه 1392/01/31
فارس گزارش می‌دهد گام بلند دولت برای حذف ارز مرجع
تصمیمات اخیر دولت حکایت از عزم جدی دولت برای حذف ارز مرجع و جایگزینی ارز مبادلاتی به عنوان نرخ شناور مدیریت شده دارد.
 
 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با حذف ارز مرجع روغن تقریباً می‌توان گفت که دیگر هیچ کالای اساسی ارز مرجع دریافت نمی‌کند.

به گزارش فارس، در روزهای پایانی سال 91 ارز مرجع برنج و گوشت هم حذف شده بود و واردات این کالاها فقط با ارز مبادلاتی میسر بوده است.

همچنین ارز مرجع دارو نیز بنا بر اظهارات وزیر بهداشت حذف شده است و همچنین رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهوری نیز اعلام کرده بود که یارانه دارو از 400 میلیارد تومان قانون بودجه ۹۱ به 2200 میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۲ افزایش می‌یابد، تا با حذف ارز مرجع آن فشاری به مصرف‌کنندگان کالای اساسی دارو نیاید.

بنابر این گزارش غلامرضا مصباحی مقدم در آخرین جلسه هیأت نمایندگان اتاق ایران اعلام کرده بود که دولت به دنبال آن است تا ارز مرجع را حذف کرده و ارز مبادله‌ای را جایگزین آن کند و برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه و مابه‌التفاوت ارز مرجع و ارز مبادله‌ای یارانه‌ای برای کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته می‌شود.

حرکت آرام دولت برای حذف ارز مرجع کالاهای اساسی و عدم اعلام یارانه برای کالاهای اساسی نشان از آن دارد که دولت به دنبال آن است، تا به طور قطعی ارز مبادلاتی را جایگزین ارز مرجع کند. هر چند که هنوز این موضوع را به طور شفاف اذعان نکرده‌اند.

پیشتر فعالان اقتصادی در مرکز ثبت سفارش تهران نیز به خبرنگار فارس اعلام کرده بودند که دولت عملاً ارز مرجعی را به واردکنندگان نمی‌دهد.
 
نويسندگان:
كد: 100
بازديد: 51
نظر: 0

تعداد بازديد : 51
ثبت نظر
نظرات:
كل: 0 قابل بازديد: 0 رد شده: 0 منتظر بازديد مدير: 0